Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunțat luni că demisionează de la conducerea Partidului Laburist și, implicit, va părăsi funcția de prim-ministru, după ce a pierdut sprijinul unei părți importante a propriului partid. El va rămâne în funcție până la alegerea unui succesor, într-un proces intern care ar urma să înceapă oficial în iulie, potrivit presei britanice și agenției Reuters.

Anunțul lui Keir Starmer a deschis calea pentru ca Marea Britanie să aibă al șaptelea premier în ultimul deceniu, într-o perioadă marcată de instabilitate politică după referendumul pentru Brexit.

Declarația a fost făcută în fața reședinței oficiale din Downing Street. Starmer a spus că a înțeles mesajul transmis de parlamentarii laburiști, care au pus sub semnul întrebării capacitatea sa de a conduce partidul în viitoarele alegeri generale.

„Întrebarea pe care partidul meu și-o pune acum este dacă eu sunt cel mai în măsură să ne conduc în următoarele alegeri generale. Am auzit răspunsul grupului meu parlamentar la această întrebare și accept acest răspuns cu bunăvoință. Fiecare decizie pe care am luat-o a fost pentru a pune pe primul loc țara pe care o iubesc, de aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist”, a afirmat Keir Starmer, citat de The Guardian.

Potrivit Sky News, Starmer a precizat că l-a informat luni dimineață pe regele Charles al III-lea despre decizia sa și că va rămâne premier până la finalizarea competiției interne pentru alegerea noului lider laburist. El a spus și că va face tot ce poate pentru „o predare ordonată a puterii” și că îi va oferi succesorului său sprijinul „deplin și neechivoc”.

Starmer a anunțat că a cerut Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească calendarul competiției interne. Potrivit Sky News, nominalizările ar urma să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înaintea vacanței parlamentare de vară, pe 16 iulie, astfel încât noul lider să fie stabilit înainte ca Parlamentul să revină din vacanță, în septembrie.

Demisia vine după luni de presiuni interne asupra lui Starmer, accentuate de pierderile laburiștilor la alegerile locale și de revenirea lui Andy Burnham în Parlament. The Guardian scrie că Burnham, fost primar al Greater Manchester, este considerat favorit pentru preluarea conducerii partidului, după victoria obținută în alegerile parțiale din Makerfield, unde a învins candidatul Reform UK.

Reuters notează că Partidul Laburist a suferit pierderi grele în alegerile locale din Anglia și în scrutinurile pentru parlamentele din Scoția și Țara Galilor, ceea ce a alimentat îndoielile privind capacitatea lui Starmer de a conduce guvernarea. Agenția mai amintește că presiunea asupra premierului a crescut după demisiile unor membri importanți ai guvernului, între care fostul ministru al Sănătății Wes Streeting și fostul ministru al Apărării John Healey.

În discursul de luni, Starmer a avut și un moment personal, mulțumindu-le soției și copiilor săi. Potrivit Sky News, premierul britanic a spus că, după plecarea din „cea mai mare funcție din țară”, va petrece mai mult timp cu familia, numindu-și soția, Victoria, „sprijinul” său.

Opoziția a reacționat imediat. Liderul Reform UK, Nigel Farage, a cerut alegeri generale anticipate, susținând că partidul său este pregătit să aducă o „schimbare radicală”, potrivit Sky News. La rândul său, liderul liberal-democraților, Ed Davey, a spus că viitorul premier trebuie să schimbe „politica stricată” a Marii Britanii, nu doar persoana aflată în Downing Street.

Keir Starmer a devenit premier în iulie 2024, după victoria categorică a Partidului Laburist în alegerile generale. 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!