Ajunşi în Parlament, aleşii românilor ar trebui să se afirme prin proiecte legislative care să facă viaţa ţării şi a locuitorilor săi mai bună. Un deputat PSD s-a trezit, însă, să facă o propunere inedită, dar slab fezabilă: România să adopte permanent ora de vară.

Constantin Mazilu şi-a depus la Senat proiectul care prevede că "România îşi modifică timpul legal, instituind ora de vară drept oră oficială pentru toate cele 365 de zile ale anului".

"Au fost destui care mi-au spus că simt trecerea de la ora de vară, adică se simt obosiţi, au o stare de anxietate, au fost şi cazuri în care au uitat să-şi dea ceasul", motivează deputatul.

În plus, zice el, iarna lumea are tendinţa să lenevească pentru că se întunecă prea devreme. "La ora opt e lumina şi daca programul se termină la ora 17, este întuneric pe ora de iarnă. Ori mergând pe ora de vară ar fi totuşi lumină", spune Mazilu. Nu ţine cont însă că am câştiga o oră de lumină seara, însă dimineţile ar fi mult mai întunecate.

Proiectul este acum în dezbaterea Senatului.