Președintele României, Nicușor Dan, și-a prezentat luni, în cadrul unei conferințe de presă, declarația de avere și detalii despre finanțarea campaniilor electorale.
Printre cei care au donat se numără Măriuca și Florin Talpeș, fondatorii Bitdefender, și Dan Ostahie, fondatorul Altex.
Pe de altă parte, acesta a anunțat că Administrația Prezidențială va avea un buget redus cu 20% și a explicat poziția sa în legătură cu majorarea TVA adoptată de Guvernul condus de Ilie Bolojan.
Campania, în cifre
Nicușor Dan a publicat pe site-ul Administrației Prezidențiale declarația sa de avere, în care apar, alături de datele financiare personale, și detalii despre donațiile și împrumuturile primite în campaniile electorale din 2024 (pentru Primăria București) și 2025 (pentru funcția de președinte).
„Și, pentru că a fost o discuție în spațiul public despre cheltuielile pe care le-am făcut în campanie și în precampanie, atât în alegerile locale din București, cât și în alegerile prezidențiale, am venit în fața dumneavoastră cu o situație”, a spus Nicușor Dan.
În precampania prezidențială din 2025, donațiile au fost de 9.500.000 de lei, a afirmat președintele, iar cheltuielile au fost de 7.000.000 de lei, „deci rezultă o diferență de 2.500.000 de lei, donații totale, mai puțin decât cheltuielile pe care noi le-am făcut în precampanie”. „Donații online mai puțin de 5.000 de euro au fost 18.700 de donații de la 15.800 de donatori unici, iar suma strânsă a fost de 6.500.000 de lei”, a spus el.
„Iar pentru campanie, cele 30 de zile plus cele două săptămâni, turul doi, pentru alegerile prezidențiale: cheltuielile pe care le-am făcut în turul întâi, 20,5 de milioane de lei, pentru care am solicitat rambursare de la Autoritatea Electorală. Pentru asta, m-am împrumutat cu 20.200.000 de lei de la 111 persoane. Cheltuielile totale din turul doi, 40,5 milioane - asta era limita legală - pentru care m-am împrumutat cu 38,5 milioane de la 239 de persoane”, a adăugat președintele.
(Documentul oferit jurnaliștilor de Nicușor Dan. foto: Libertatea.ro)
Donații de la oameni de afaceri cunoscuți
Printre cei mai importanți finanțatori ai campaniei prezidențiale se numără Măriuca și Florin Talpeș, fondatorii companiei Bitdefender, care au donat suma maximă permisă de lege: 810.000 de lei. Bitdefender, producătoare a softului antivirus cu același nume, are o cifră de afaceri de 435 de milioane de dolari, conform Ziarului Financiar.
Aceeași sumă, de 810.000 de lei, a fost oferită și de Dan Ostahie, fondatorul Altex, a precizat chiar Nicușor Dan în conferință.
Măriuca și Florin Talpeș apar și pe lista donatorilor pentru campania din 2024, de la Primăria Capitalei, cu suma de 660.000 de lei.
Alți donatori cu contribuții semnificative sunt Aurel Iancu (500.000 lei), Ana Maria Mihai (250.000 lei), dar și o persoană anonimă (485.000 lei), despre care președintele a precizat că „identitatea este cunoscută de autoritățile statului”.
Cu împrumut
Nicușor Dan a completat în formularul declarației că are și multe datorii, atât către bănci, cât și câtre zeci de persoane fizice - împrumuturile au fost acordate pentru susținerea candidaturii sale la Președinție, pe de o parte, și pentru campania electorală de anul trecut pentru realegerea în funcția de primar general.
De exemplu, are un credit în valoare de 100.000 de euro luat de la Garanti Bank, scadent în anul 2032. Alte două împrumuturi sunt de la două persoane fizice: Gențiana Dănilă - 27.000 de euro, Claudia Dan - 25.000 de euro, notează Europa Liberă.
Mai sunt și alte împrumuturi de la persoane care au vrut să rămână anonime.
Pe de altă parte, printre cei care au acordat împrumuturi se numără șeful USR Bihor, Silviu Dehelean, care apare cu suma de 70.364 lei pentru alegerile prezidențiale, dar și alți membri sau simpatizații ai acestei organizații.
Excedent spre „cauze civice”?
Nicușor Dan a afirmat că intenționează ca eventualul excedent rămas în urma rambursărilor să fie direcționat către „cauze civice”: „Pentru 2024, AEP, așa cum v-am spus, mi-a rambursat integral cheltuielile. Aștept să văd ce se va întâmpla cu cererile de rambursare pe care le-am făcut și care totalizează 61 de milioane de lei. În ipoteza în care ele vor fi rambursate integral, o să fie o sumă de aproximativ 2 milioane și jumătate de lei care va rămâne. Ca să fie foarte clar, am spus că aceștia cuprind și banii din 2024, acei 145.000 de lei pe care i-am folosit în 2025. (...) Eu mi-aș dori ca acești bani să fie dați pentru a stimula cauze civice”.
Pe de altă parte, conform documentului publicat, Nicușor Dan deține un teren de 7.460 mp în Predeal, un autoturism Citroën din 1986, circa 243.000 de lei în conturi și un împrumut acordat de 20.000 de euro. Venitul său declarat din funcția de primar general al Capitalei a fost de 296.675 lei în ultimul an fiscal.
Despre creșterea TVA și relația cu Guvernul Bolojan
Întrebat insistent despre decizia Guvernului Bolojan de a majora TVA la 21%, în ciuda promisiunii electorale că nu va susține această măsură, Nicușor Dan a explicat că a existat o presiune majoră din partea piețelor financiare și a agențiilor de rating.
„A fost o presiune a timpului pentru piețele financiare, care au fost expuse ani de zile la promisiuni neonorate ale României de a reduce cheltuielile. Singurul răspuns care era credibil pentru ei, sub presiunea timpului, a fost că vor crește veniturile. Însă angajamentul Guvernului, la momentul învestirii, a fost că TVA nu va fi mărit, urmând ca la începutul lui octombrie să se evalueze dacă măsurile adoptate sunt suficiente”, a declarat președintele.
El a precizat că a susținut o abordare alternativă, care presupunea un set de reforme administrative și discuții tehnice cu Comisia Europeană, dar că „măsurile au intrat în atribuțiile Guvernului după învestire”.
„Eram într-o situație în care planul acesta de măsuri trebuia să fie rapid, credibil pentru Comisia Europeană și, mai ales, pentru agențiile de rating și semnalele de la ei au fost că „nu mai credem, România a promis de multe ori că face reduceri de cheltuieli, nu le-a făcut, pentru ca să credem că vă redresați, trebuie să măriți niște venituri pe care putem să estimăm că vor reduce deficitul în luna următoare a punerilor în practică”. Pe scurt, asta a fost”, a mai spus șeful statului.
Pe de altă parte, el a spus: „Vreau să asigur investitorii și piețele financiare că suntem oameni serioși, am promis că facem reforme, le vom face, pentru ca situația financiară a României să se redreseze”.
Bugetul Administrației Prezidențiale, tăiat cu 20%
În cadrul aceleiași conferințe, Nicușor Dan a anunțat că Administrația Prezidențială va propune, la rectificarea bugetară, o reducere cu 20% a bugetului propriu, adică aproximativ 20 de milioane de lei. „Am făcut analizele la Administrația Prezidențială și că putem să reducem bugetul Administrației Prezidențiale cu 20%, asta înseamnă 20 de milioane de lei. Vor fi tăieri din zona de bunuri, servicii, reparații, deplasări externe”, a spus președintele.