Peste 7,7% dintre români au votat până la ora 10, potrivit raportului făcut public de Biroul Electoral Central.
Conform site-ului BEC, în judeţul Bihor, se prezentaseră la urne 7,34% dintre cei 505.887 votanţi, reprezentând 37141 persoane. Judeţul s-a clasat, astfel, pe locul 14 în topul judeţelor care au votat.
La nivelul întregii ţări, județul fruntaș la prezenţa la vot a fost Teleorman, cu peste 13% prezență la vot.
În jurul orei 10.45, în judeţul nostru, procentul urcase la 10,07%, respectiv 50.926 de votanţi.
În Oradea, prezenţa la vot este de 5,6%. Secţia cu cea mai mare prezenţă de vot este cea de la Grădiniţa 24, unde la ora 11, din cei 1.475 de votanţi, 146, adică 9,9% trecuseră deja pe la urne. La polul opus, în municipiul reşedinţă de judeţ, cea mai scăzută prezenţă la vot s-a înregistat, până la aceeaşi oră, la secţia de la Liceul Sanitar Vasile Voiculescu: 3,7%.
UPDATE:
La ora 11, în Bihor, procentul a ajuns la 10,94%, reprezentând 55.329 oameni. În Oradea, au votat 7,15%, adică 13.521 de alegători. La nivel naţional, şi-au exprimat opţiunea 12,11% dintre alegători, însumând 2.219.664 persoane. În topul judeţelor care au votat, Bihorul ocupă locul 12.
Secţia de vot amenajată în căminul cultural din Reghea, comuna Viişoara, a înregistrat până la ora 11 recordul de prezenţă: 54,2%. E drept, aici nici nu sunt foarte mulţi votanţi: din cei 35 de alegători de pe listă, 19 şi-au exprimat votul.
Votul pentru alegerea primarilor, consilierilor judeţeni şi locali, într-un singur tur de scrutin, a început, duminică, la ora 7, fiind aşteptaţi la urne 18.274.891 de români. Votul se încheie la ora 21.00.
Până la ora 12, în Bihor votaseră 15,02% dintre alegători (locul 13 la nivel naţional), reprezentând 75.966, iar în Oradea prezenţa la urne a fost de 9,34%, adică 17.654 alegători.
La ora 13, în judeţul Bihor votaseră 20,88% dintre cei cu drept de vot, adică 105.633 persoane, iar în Oradea - 13,86%, reprezentând 26.191 persoane. În total, au votat 21,12% dintre românii cu drept de vot (3.870.193 persoane), judeţul nostru clasându-se pe locul 15 ca prezenţă.
Potrivit lui Sorin Husăsan, reprezentantul PNL în Biroul Electoral Judeţean, până la această oră nu au fost înregistrate "incidente semnificative", totuşi din mai multe localităţi au fost transmise sesizări privind faptul că se transportă în grup persoane la secţii de votare şi că unii candidaţi au continuat să îşi facă campanie şi după expirarea termenului impus de lege, respectiv cu 24 de ore înainte de ziua alegerii. O situaţie inedită s-a înregistrat la Beiuş, unde reprezentanţi ai presei nu au fost lăsaţi iniţial să intre într-o secţie de votare fără acreditare, deşi documentul nu este obligatoriu, conform unei hotărâri a Biroului Electoral Central.
La ora 15, la nivelul judeţului Bihor se prezentaseră la vot 29,59% (149.742) dintre alegători, iar în Oradea - 19,32% (35.514 persoane).
La ora 17, în judeţul Bihor, 38,80% (196.296 persoane) dintre cei cu drept de vot se prezentaseră la urne, iar în Oradea, prezenţa a fost de 25,26% (47.745 alegători). În total, 35,34% dintre români au votat până la ora 17, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central.
La aceeaşi oră, în două dintre oraşele bihorene, prezenţa la vot trecuse de 50%. La Nucet se prezentaseră 60,20% dintre votanţi, adică 752 de persoane din cele 1246 de pe liste, iar la Vaşcău votaseră 58,5%, reprezentând 836 de persoane din numărul total al votanţilor (1429).
La Aleşd, procentul a fost de 42,06%, la Beiuş - 43,16%, Marghita 35,38%, Salonta - 37,31%, Săcueni - 34,67%, Ştei - 42,88%, iar la Valea lui Mihai - 24,31%.
Până la ora 20, în Bihor doar 51,69% dintre alegători se prezentaseră la urne. În Oradea, procentul este şi mai mic, doar 36,93%.