Prezenţă extrem de scăzută, duminică, la votul pentru desemnarea primarului, a consilului local şi judeţean, atât în Oradea, cât şi în Bihor. La închiderea urnelor, la ora 21, doar 53,90% dintre bihoreni se prezentaseră la urne, iar în Oradea procentul a fost şi mai mic: doar 39,55%.
Procentul înregistrat în Bihor este cu aproape 10 procente mai mic comparativ cu 2012. În urmă cu 4 ani au votat 61,27% dintre persoanele cu drept de vot: 52,03% în mediul urban, iar 71,83% în mediul rural.
Şi la nivel naţional prezenţa la urne a avut de suferit: Dacă la alegerile din 10 iunie 2012, au votat în total 56,39% la nivel naţional, anul acesta, doar 49% s-au dus la urne.