Comisia juridică a Senatului a validat, marţi, numirea ca membri în Consiliul Naţional de Integritate a preşedintelui executiv al Asociaţiei Municipiilor din România, Ilie Bolojan, a secretarului Primăriei Sectorului 1, Remus Moldoveanu, şi a secretarului general adjunct în MF, Mihai Diaconu.

"Aceste două entităţi, Asociaţia Municipiilor din România şi Ministerul Finanţelor Publice, nu aveau reprezentare pentru că le expirase mandatul celor are au fost înaintea noastră. De la noi, din partea Asociaţiei Municipiilor a dorit domnul Negoiţă (Robert Negoiţă-n.red), după care a renunţat şi nu a mai fost validat de către Senat. Şi la ultima Adunare Generală m-au validat pe mine”, a declarat preşedintele executiv al Asociaţiei Municipiilor din România, Ilie Bolojan, agenţiei Mediafax.

Ilie Bolojan, validat de Comisia juridică a Senatului ca membru titular în CNI, a mai precizat că Remus Alexandru Moldoveanu a fost numit pentru poziţia de membru supleant în CNI, iar Mihai Diaconu pentru cea de reprezentant al Ministerului de Finanţe.

Cel mai probabil, săptămâna viiitoare, plenul se va pronunţa asupra numirii celor trei ca membri în CNI.

Consiliul Naţional de Integritate este un organism reprezentativ, aflat sub control parlamentar exercitat de Senat, cu activitate nepermanentă, format pe principiul reprezentării egale a tuturor categoriilor de persoane supuse verificărilor, care monitorizează şi analizează activitatea Agenţiei Naţionale de Integritate, propunând totodată numirea şi revocarea şefilor ANI.