Au fost luni de pregătiri intense, dar până la urmă a reuşit! Solar Impulse, avionul cu propulsie solară imaginat de inventatorul şi pilotul elveţian Bertrand Piccard, a decolat vineri de pe un mic aerodrom din San Francisco pentru a traversa America.
Potrivit digi24.ro, zborul avionului de-a curmezişul Americii este realizat în 5 etape, iar prima escală a fost în oraşul Phoenix, Arizona. De altfel, în toate oraşele în care va face popas cu avionul imaginat de el, Bertrand Piccard doreşte să capteze interesul public pentru tehnologiile curate.
Pe aripile avionului sunt instalate 12.000 de celule fotovoltaice, care captează energia acumulată în timpul zilei, ceea ce îi permite să zboare şi noaptea. Astfel, avionul este capabil să efectueze traversarea într-un singur zbor. Totuşi, pilotul este obligat să oprească, pentru a se odihni.
Pe site-ul oficial al îndrăzneţului proiect sunt transmise în direct imagini cu echipa logistică şi tweeturi care marchează poziţia aparatului pe hartă sau alte evenimente care survin pe parcursul zborului.
Solar Impulse are o viteză medie de croazieră de doar 70 de km pe oră.
Proiectul Solar Impulse a demarat în 2003 cu un buget de 90 de milioane de euro pe zece ani. Primul zbor a fost realizat în aprilie 2010, iar anul trecut, avionul "eco" a realizat primul zbor internaţional, iar acum speră ca peste doi ani să facă înconjurul lumii doar cu ajutorul energiei solare. Reuşita ar fi o premieră în istoria acestui tip de avioane.