Vecine de clasament înaintea disputei directe, din prima etapă a returului, Metalurgistul Cugir şi CS Oşorhei s-au întâlnit sâmbătă pe terenul nou promovatei în Liga III.

Antrenorul gazdelor, Marius Opric a ales o formulă de echipă printre care s-a regăsit şi liderul, căpitan Lucian Itu, în timp ce tehnicianul bihorenilor, Rudy Kovacs, a ales să joace în formula care i-a dat câştig de cauză în etapa precedentă, cu Unirea Jucu.

Meciul a debutat perfect pentru cugireni, care au deschis scorul în minutul 6, prin Adrian Cîrstean, iar rezultatul de 1-0 avea să se consemneze până la pauză jocului. Mai mult, acelaşi Cîrstean a stabilit scorul final: 2-0, în minutul 66 al partidei.

Victoria avea să fie sărbătorită de cei peste 600 de fani ai gazdelor în timp ce pentru CS Oşorhei acesta a fost primul meci pierdut în deplasare în actuala ediţie de campionat.

Metalurgistrul Cugir - CS Oşorhei 2-0 (1-0)

A marcat: Cîrstean 6 şi 66

Metalurgistul Cugir: Tiut - Al. Man, Radu, Buta, Trăscan - Neagu, Şuteu (77 Ianc), L. Itu (74 Goronea), Tăban (84 Oniga) - Negură (67 Şuvaina), Cîrstean. Antrenor: Marius Opric.

CS Oşorhei: Ghilea - Morar, Pintea, Pop, Arsene - Magda, Ember - Poiana, Andor, Contor - Achim. Antrenor: Rudi Kovacs. Au mai jucat: Horvat şi Ardelean.