Timid, primăvara se apropie de Oradea. Dar în loc de muguri şi frunze verzi, pomii din unele zone sunt decoraţi întâi cu pungi.

Aruncate de orădeni pe unde apucă şi împrăştiate apoi de vânt, pungile sfârşesc de multe ori agăţate în crengi.

Unde cine ştie până când sunt condamnate să şi rămână...