Papa Francisc I a semnat decretul de beatificare a Monseniorului Vladimir Ghika, preot martir din perioada comunismului.
"Părintele Papa Francisc a semnat miercuri decretul prin care recunoaşte "martiriul slujitorului lui Dumnezeu Vladimir Ghika, preot diecezan; născut la Istanbul (Turcia) la 25 decembrie 1873 şi ucis din ură faţă de credinţă la Bucureşti (România) la 16 mai 1954". Astfel, Vladimir Ghika, preot catolic şi principe român, va fi ridicat curând la cinstea altarelor şi înscris în rândul fericiţilor şi sfinţilor Bisericii Catolice", informează Arhiedieceza Romano-Catolică de Bucureşti.
Monseniorul Vladimir Ghika a fost arestat pe o stradă din Bucureşti în timp ce ieşea din casa unei bolnave căreia îi administrase Sfintele Taine, la 18 noiembrie 1952, în plină prigoană a regimului comunist împotriva Bisericii Catolice.
După un an de anchete şi torturi, a fost condamnat la trei ani de închisoare. Avea 80 de ani. Slăbit, înfometat şi suferind, a încetat din viaţă în închisoarea din Jilava doi ani mai târziu, la 16 mai 1954.
"Este un dar deosebit nu numai pentru Arhidieceza noastră, dar pentru întreaga Biserică Catolică din România, pentru ţara şi poporul nostru din care s-a născut această mare personalitate, Vladimir Ghika, preot martir. Frumos semnal trimis de Sfântul Părinte Francisc Bisericii şi ţării noastre, prin semnarea decretului de recunoaştere a martiriului acestui fiu al Bisericii şi al neamului nostru!", a declarat ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop mitropolit de Bucureşti.
Născut principe ortodox, Vladimir Ghika a fost nepotul ultimului domnitor al Moldovei, principele Grigore V. Ghika Vodă. Decide să devină preot catolic pentru a fi "şi mai ortodox", iar apoi se dedică operelor de caritate, bolnavilor şi săracilor.