La Grădiniţa nr. 56, de pe strada Liszt Ferencz, cea mai nouă grădiniţă din Oradea şi prima construită din temelii de municipalitate de la revoluţie încoace, era forfotă mare, luni de dimineaţă. Toţi cei 284 de copiii înscrişi au bifat prezent în prima zi a noului an şcolar.

"Nu am ţinut nicio festivitate de deschidere, eu consider că la grădiniţe aceste momente nu se pretează", a spus directoarea grădiniţei, Daniela Lukacs. Aşa că părinţii pur şi simplu şi-au lăsat copiii dis-de-dimineaţă la grădi, iar apoi au plecat repede, ca să nu le mai dea micuţilor un prilej de plâns.

"Când vine mama?", urla un pici de jumătate de metru înălţime la ora 9, la o oră după ce a ajuns. Lângă el, o fetiţă cu ochi albaştri ca cerul, se uita mirată, în timp ce împingea un cărucior cu o păpuşă.

"Ei sunt în grupa mijlocie, dar toţi sunt în primul an la grădiniţă", a explicat directoarea. Acomodarea cu viaţa de grădiniţă e uşurată de multitudinea de jucării din grădiniţă. "Mie îmi plac maşinile", a ţinut să precizeze o puştoaică.

La grupa mică, în schimb, era linişte aproape deplină. Educatoarea a pus la televizorul din sală un DVD cu Tom şi Jerry, astfel că picii nici nu şi-au dat seama că sunt într-un loc străin.

Şi la grupa mare atmosfera a fost liniştită. Cei mai măricei dintre toţi copiii sunt deja obişnuiţi cu viaţa de grădiniţă, astfel că stau cuminţi pe un covoraş, cu faţa la doamna Maria, educatoarea lor. "Noi acum face prezentările, să ne cunoaştem cu toţii", a precizat educatoarea.

Toate cele 12 grupe ale Grădiniţei 56, opt cu program prelungit şi patru cu program scurt, s-au umplut de copiii. "Nu mai avem niciun loc liber", a spus Daniela Lukacs.