Proiectul Ordonanţei de Urgenţă privind legea salarizării prevede că cel mai bine plătit bugetar al ţării va fi preşedintele, care va câştiga 15.000 de lei, scrie site-ul adevarul.ro.

Prim-ministrul, preşedintele Senatului şi cel al Camerei Deputaţilor vor câştiga fiecare câte 13.704 lei. De asemenea, Patriarhul Daniel va avea o indemnizaţie lunară de 13.706 lei. Un parlamentar şi un secretar de stat va câştiga câte 10.150 lei, iar un ministru şi un consilier prezidenţial câte 12.124 de lei. 

Preşedintele de Consiliu Judeţean va avea un salariu între 7.979 şi 8.811 lei, în funcţie de numărul de locuitori din judeţ. Salariul unui primar va fi tot în funcţie de numărul de locuitori pe care îi are în unitatea administrativ-teritorială: 3.207 lei în cazul localităţilor cu până la 1.500 de locuitori, respectiv 6.059 lei la cele cu peste 400.000 de locuitori.

Pentru profesorii universitari, salariul de bază va fi între 3.280 şi 5.339 lei, în funcţie de vechime, în timp ce un profesor din învăţământul preuniversitar va câştiga între 1.700 şi 3.400 de lei. Rectorii vor avea salarii maxime de 9.605 lei, decanii de 8.345 lei, iar şefii de catedre de 7.889 lei. O învăţătoare sau o educatoare cu studii liceale şi gradul didactic I va avea salariul de bază de 1.320 lei, iar un debutant va porni de la 1.270 lei.

Un judecător cu vechime va avea o indemnizaţie de până în 8.600 de lei, în timp ce un judecător sau un procuror stagiar va câştiga într-o lună între 4.459 de lei şi  5.743 de lei. 

Un medic primar va avea un salariu de bază între 3.400 şi 4.300 de lei, iar un medic primar la urgenţe va câştiga 4.819 lei. Mai bine plătiţi vor fi medicii de la Medicină Legală, care vor avea salarii de aproape 8.000 de lei.

O asistentă medicală va câştiga între 1.900 de lei şi 3.843 lei, salariul de bază. Un medic rezident va avea salariul de bază de 1.470 de lei, iar un manager de spital 6.420 de lei.