Nemulţumiţi de strada neasfaltată şi plină de gropi pe care o au în zona Sopor, de la marginea municipiului Cluj Napoca, localnicii au ieşit duminică dimineaţă la muncă voluntară.

Circa 50 de clujeni au pus mâna pe lopeţi şi roabe pline cu pământ şi pietre şi îşi "asfaltează" singuri drumul.

Oamenii spun că au formulat zeci de cereri către Primăria Cluj Napoca, cerând să li se asfalteze măcar drumul principal din colonie, însă răspunsurile primite au fost mereu negative.

Voluntarii au dus cu ei şi pancarte pe care au scris "Soporul protestează prin muncă!", "Ne reparăm singuri drumurile!" şi "Soporul este Cluj".