"Vino cu periuţa ta veche şi noi îţi dăm la schimb una nouă şi pastă de dinţi!". Aşa sună îndemnul lansat de Aquafresh, care aduce la Oradea caravana "Rabla pentru periuţa ta", în cadrul căreia cei care aduc o periuţă de dinţi veche vor primi una nou nouţă şi în plus un tub de pastă de dinţi.

Potrivit unui comunicat transmis de organizatori, caravana se desfăşoară în cadrul campaniei "Zâmbeşte România" susţinută de Aquafresh şi va ajunge în oraşul de pe Criş, sâmbătă, începând cu ora 10, în parcarea de vizavi de Caterala Ortodoxă.

"Orădenii sunt invitaţi să îşi aducă periuţele vechi, în schimbul cărora vor primi un kit complet de îngrijire orală, format dintr-o periuţă nouă şi pastă de dinţi. Specialiştii în sănătatea orală prezenţi la cortul "Rabla" vor oferi, de asemenea, sfaturi personalizate pentru nevoile fiecărui participant", arată comunicatul.

Important este că periuţele şi pastele de dinţi se vor distribui în limita stocului disponibil şi nu mai mult de două periuţe pe persoană.

Deşi medicii stomatologi recomandă schimbarea periuţei de dinţi o dată la 3 luni, studiile arată că, la nivel urban, se foloseşte în medie aceeaşi periuţă de dinţi timp de un an şi jumătate. De asemenea, deşi majoritatea românilor susţin că respectă regulile elementare de igienă dentară, declarând că îşi periază dinţii de două ori pe zi (deşi nu imediat înainte de a merge la culcare), studii de piaţă arată că românii consumă de fapt puţin peste 1 tub de pastă de dinţi pe an (media naţională) şi aproape 2 tuburi pe an la nivel urban.

"Începând cu luna aprilie, "Zâmbeşte România" derulează un program de educare în şcoli din întreaga ţară, inclusiv la Oradea, alături de specialişti în igiena orală. Elevii vor beneficia de sfaturi privind igiena orală şi seturi complete pentru îngrijirea dinţilor, formate din pastă şi periuţă de dinţi. Pe lângă activităţile educaţionale, tot de la 1 aprilie 2013, până la finalul anului, orădenii vor putea beneficia de consultaţii gratuite în cabinete stomatologice", mai arată comunicatul.

Lista cabinetelor, dar şi mai multe detalii despre capmanie, pe site-ul www.zambesteromania.ro.

Având în vedere că 80% dintre români declară că zâmbetul este cel mai important aspect al înfăţişării lor, toate activităţile din cadrul "Zâmbeşte România" vor susţine trei paşi esenţiali pentru un zâmbet sănătos: trebuie să ne periem dinţii de două ori pe zi, timp de câte două minute, să mergem la dentist în mod regulat - cel puţin o dată pe an şi să adoptăm o dietă sănătoasă, care să includă multe fructe şi legume.

Campania "Zâmbeşte România" a fost dezvoltată în 2012 de GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, cu ajutorul specialiştilor în igiena orală, pentru a facilita accesul la educaţie şi la prevenţie, în vederea îmbunătăţirii sănătăţii orale în rândul populaţiei din România.

Proiectul face parte din Platforma Europeană pentru o Sănătate Orală mai Bună (BOHEP), amplă iniţiativă europeană lansată în 2012.