Prima măsură concretă luată de Guvern după tragedia aviatică din Munţii Apuseni a fost înfiinţarea unui Departament pentru Situaţii de Urgenţă în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Şeful acestei noi structuri este Raed Arafat, care astfel pleacă din Ministerul Sănătăţii.

Decizia a fost luată miercuri, în şedinţa de Guvern. "Avem un act normativ prin care îmbunătăţim sistemul de coordonare în situaţii de urgenţă în cadrul ministerului de Interne. Vom construi Departamentul pentru intervenţii la situaţii de urgenţă, departament care va avea în mod sigur în coordonare ISU, Inspectoratul General de Aviaţie, dar şi coordonarea operativă a ceea ce înseamnă Ambulanţă, unităţile de primiri urgenţe. Deci, ceea ce practic are, în mod clar, în coordonare din prima secundă când avem situaţii de urgenţă. Departamentul va fi sub conducerea unui secretar de stat şi evident cred că astăzi cel mai potrivit este domnul Arafat pe care-l voi şi numi astăzi în funcţie", a declarat premierul Victor Ponta, înainte de şedinţă.

Ulterior, Raed Arafat a şi susţinut prima informare în calitate de şef al Departamentului pentru situaţii de urgenţă.

Pentru această funcţie, Arafat părăseşte Ministerul Sănătăţii.