Liderii Partidului Naţional Liberal au decis astăzi, în şedinţa Biroului Politic Naţional, să îi propună pe deputatul Nini Săpunaru şi pe europarlamentarul Ramona Mănescu pentru şefia Ministerului Transporturilor.

"Partidul a votat în unanimitate, în consens, aceste două variante. Le voi înainta premierului, care le va înainta, probabil astăzi, preşedintelui spre învestire", a spus Crin Antonescu.

Premierul Victor Ponta a declarat agenţiei Mediafax că este de acord cu numirea Ramonei Mănescu pentru postul de ministru al Transporturilor şi va trimite Preşedinţiei o propunere în acest sens.

Ramona Mănescu este de formaţie jurist şi europarlamentar din 2007. Este membră a grupului ALDE din Parlamentul European, fiind coordonator în Comisia pentru Dezvoltare Regională şi membru în Comisia pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi Afaceri Sociale. De asemenea, face parte din delegaţiile Parlamentului Eurpean pentru relaţiile cu Peninsula Arabică şi Japonia.

"Propunerea mă onorează, în primul rând, dar mă şi obligă în acelaşi timp", a declarat Ramona Mănescu, în direct la Digi24. "Sigur, mă aşteptam ca domnul Nini Săpunaru să fie singura nominalizare, dar dacă Biroul a hotărât să propună două persoane, sigur că mă bucur că cea de-a doua persoană am fost eu. Şi mă obligă pentru că misiunea la Ministerul Transporturilor este una nu uşoară, ci presupune foarte multă muncă, foarte multă seriozitate şi experienţă", a mai spus Mănescu.

La rândul său, Nini Săpunaru a spus că nominalizarea Ramonei Mănescu este una bună. "Vom vedea în următoarea perioadă câte dintre susţinerile din ultima perioadă se vor dovedi reale", a declarat el.