Reciclarea ambalajelor din hârtie și carton este un succes incomplet în România. Puțin peste 10% dintre aceste deșeuri aruncate de cetățeni sunt colectate corect, astfel încât să devină o resursă valorificabilă.
În acest context, operatorul de salubritate RER Vest verifică periodic colectarea deșeurilor reciclabile de la populația din Oradea și din zona metropolitană și ia măsurile care se impun, de la caz la caz, pentru creșterea acestui procent.
Nu le amestecați!
Cele mai recente controale, derulate în comunele Girișu de Criș și Lăzăreni, arată că multe gospodării cunosc și aplică regulile de colectare separată a deșeurilor din hârtie și carton. Cu toate acestea, există și abateri de la cerințele Regulamentului de salubrizare al județului Bihor.
Amestecarea deșeurilor de categorii diferite în același recipient este cea mai frecventă problemă. În multe situații, echipa de control a constatat că în sacii albaștri destinați deșeurilor din hârtie și carton au fost depuse și ambalaje din plastic, precum folii sau cutii de alimente.
RER Vest amintește că separarea celor două categorii de deșeuri reciclabile este importantă, pentru a se elimina riscul de contaminare. „Odată îmbibate cu alte substanțe, hârtia și cartonul sunt inutilizabile în industria reciclării. Se anulează, astfel, întregul efort depus de cetățean acasă la el, pentru colectarea separată, dar și efortul depus de operatorul de salubritate, pentru colectarea și transportul acestor materiale la centrele de management integrat”, a transmis compania.
Fără șervețele uzate
O altă neconformitate frecventă este prezența în sacii albaștri a șervețelelor de hârtie murdare. Indiferent de inscripțiile de pe ambalaje, care ne asigură că produsele sunt reciclabile sau biodegradabile, orice hârtie contaminată cu grăsimi, cu secreții umane sau alte substanțe devine deșeu rezidual și se aruncă în pubela neagră.
Sacii în care se constată deșeuri contaminate ori amestecate sau cei de culoare neagră, prin care nu se poate inspecta conținutul, au fost refuzați la colectare. Echipajul a aplicat pe aceștia un autocolant cu „Deșeu neconform”, pe care sunt explicate și regulile pentru colectarea corectă.
Bihorenii care s-au regăsit în această situație sunt rugați să separe corect deșeurile și doar apoi să le scoată la limita de proprietate pentru colectare, conform calendarului în vigoare.