Autoproclamatul Rege al ţiganilor Florian Cioabă vrea ca romii să aibă legitimaţii speciale, care să includă identitatea şi ţara de provenienţă. Aceste legitimaţii ar urma să fie gestionate într-o bază de date internaţională.

Chiar dacă un act de identitate special ar rezolva problema confuziei romilor de peste hotare care comit infracţiuni şi separarea clară între cei din România şi celelalte ţări, romii nu îmbrăţişează propunerea regelui Cioabă.

Cei mai mulţi dintre ei consideră discriminatorie propunerea şi cred că actul ar marginaliza şi mai mult romii din străinătate.

Problema emiterii lor va fi discutată la Congresul Organizaţiei Internaţionale a Romilor, care va avea loc, la sfârşitul acestei săptămâni, la Sibiu.