Regele Mihai este chemat, din nou, în instanţă de către presupusul fiul nelegitim. Un cetăţean german încearcă de aproape 20 de ani să îi convingă pe magistraţi că este urmaşul Majestăţii Sale, dintr-o căsătorie secretă. Dieter Stanzeleit a deschis un nou proces la Judecătoria Sectorului 1, chiar dacă a pierdut până acum mai multe procese din ţară şi străinătate, scrie rtv.net.
De data aceasta, neamţul a depus o cerere la Judecătoria Sectorului 1 în care solicită să îi fie aprobat testul ADN, astfel încât să poată dovedi că este fiul Regelui Mihai. Bărbatul a venit cu mai multe documente despre care spune că sunt oficiale şi care dovedesc că ar avea o legătură directă cu Regele Mihai.
Dieter Stanzeleit susţine că s-a născut în Azuga în timpul căsătoriei Regelui Mihai cu o descendentă a Casei Regale din Marea Britanie, apoi ar fi fost abandonat, la o vârstă foarte fragedă, în grija unei familii germane. În ciuda numeroaselor procese, până acum germanul nu a reuşit să demonstreze aceste lucruri.
Căsătoria secretă despre care vorbeşte Dieter Stazeleit ar fi avut loc în anul 1939, când Casa Regală a României a hotărât un mariaj de convenienţă între Mihai I şi o descendentă a Casei Regale a Marii Britanii, ce urma să asigure neutralitatea României în caz de razboi. Acest mariaj nu a fost însă niciodată dovedit.
Oficial, Regele Mihai s-a căsătorit în exil, la Atena, cu Ana de Bourbon-Parma, fiica Prinţei Margaret, a Danemarcei. Cei doi au împreună cinci fiice: Margareta, Elena, Irina, Sofia şi Maria. De asemenea, Regele Mihai are cinci nepoţi, iar Nicolae, fiul Principesei Elena, a primit titlul de Alteţă Regală şi Principe al României în anul 2010, cu ocazia împlinirii vârstei de 25 de ani.