Lovitură de teatru! Săptămâna trecută, Curtea de Apel Oradea a dat câştig de cauză sculptorului Ioan Mihele, câştigătorul concursului organizat în 2011 pentru desemnarea proiectului după care urma să fie construită Statuia Reginei Maria. Instanţa a dispus anularea în parte a hotărârii privind montarea statuii şi a obligat municipalitatea la plata de despăgubiri morale de 15.000 euro (faţă de 155.000 euro, cât cerea artistul).
Ce se poate întâmpla în situaţia dată, vă spune Bihorel, pe blog!