Operatorul licenţiat de salubritate al Oradiei, RER Ecologic Service, face un apel către toţi cetăţenii oraşului, rugându-i să respecte sistemul de colectare selectivă, adică să arunce separat deşeurile menajere de cele ce pot fi reciclate (PET-uri, hârtii, cartoane, sticle, plasticuri, doze de aluminiu).

Muncitorii societăţii colectează tot separat aceste deşeuri, în zile diferite şi cu utilaje diferite de cele folosite la colectarea deşeurilor menajere, astfel încât o cantitate cât mai mare din deşeuri să fie valorificată, iar oraşul să-şi respecte ţintele europene privind reciclarea.

De asemenea, dat fiind că, din lene sau nepăsare, mulţi cetăţeni au deprins obiceiul de a-şi abandona sacii cu deşeuri lângă containerele dintre blocuri ori lângă igluurile răspândite prin oraş, reprezentanţii RER Ecologic Service apelează la simţul lor civic şi le cere să facă minimul efort de a arunca deşeurile în recipientele pe care le-au primit în folosinţă gratuită de la operatorul de salubritate.