Luni
Vio către Ghiusi: "Frumos a fost de ziua voastră, discursuri mobilizatoare, o grămadă de husari...". "Eu n-am văzut decât unul, pe viceprimar". "Cel mai mult mi-a plăcut marşul cu torţe până la statuia lui Petofi". "Retragere cu torţe se numeşte". "De aia mi-a plăcut, sper că la anu’ vă retrageţi până la Debreţin".
Marţi
Gospodina l-a făcut muci pe viceprimar: "Am primit ordin să-l toc pe vicele Bălan fiindcă se vrea şef la judeţ, acolo unde tânjeşte şi şeful meu, Tov. Xerox".