Gimnasta Ana Porgras a câştigat duminică, în ultima zi a Campionatului Mondial de la Rotterdam, aurul în finala de la bârnă. Sportiva, în vârstă de doar 16 ani, le-a întrecut pe celelalte concurente cu o notă totală de 15.366 de puncte.

Medalia de argint le-a revenit americancei Rebecca Bross şi chinezoaicei Linlin Deng, cu 15.233, iar cea de bronz nu s-a acordat în acest caz.

Ultima campioană mondială a României la gimnastică a fost Andreea Răducan, care a cucerit la Gent în 2001 aurul la bârnă şi sol.

Şi Diana Chelaru a adus României o medalie duminică, obţinând argintul în finala la sol. Diana Chelaru a avut un exerciţiu perfect şi a fost notată cu 14,766 la egalitate cu rusoaica Aliya Mustafina. Aurul a fost câştigat de autralianca Lauren Mitchell, 14.833 puncte.

Sandra Izbaşa a participat şi ea în finala de la sol, dar a avut o evoluţie dezamăgitoare, obţinând doar 13,983 puncte şi terminând pe locul şase.