Echipele României A şi Ungariei sunt neînvinse după primele două etape la Trofeul Carpaţi de la Oradea.

În prima zi a turneului internaţional feminin ajuns la ediţia a 45-a şi găzduit de Arena "Antonio Alexe", Ungaria a depăşit clar Ucraina, cu 30-25, după ce la pauză conducea cu 19-11, iar România A a învins echipa B a ţării noastre, cu 37-25, după ce la pauză conducea doar cu 15-12.

A fost o repriză a doua foarte bună pentru prima reprezentativă, care a marcat gol după gol, oprindu-se doar la numărul 32.

Ungaria-Ucraina 30-25 (19-10)

Ungaria: Gorbicz 8 goluri (2 din 7m), V. Szabo 5, Bodi 4, Redei-Soos 4, Bulath 4, Vincze 2, Planeta 1, Klivinyi 1 (din 7m), A. Orban 1

Ucraina: Pidpalova 5 goluri (2 din 7m), Borschenko 4 (2 din 7m), Lajuk 4, Zaremba 3, Shutska 2, Nikolayenko 2, Vaschuk 2, Reznichenko 1, Managarova 1, Turkalo 1

România A-România B 37-25 (15-12)

România A: Smedescu, Tolnai, Ungureanu - portari; Meiroşu 5 goluri, Buceschi 4, Paraschiv 4, Perianu 4, Manea 4, Druţu 4, Pintea 3, Hotea 2 (1 din 7m), Geiger 2, Curea 2, Marin 1, Băbeanu 1, Vădineanu 1. Antrenor: Gheorghe Tadici

România B: Nichita, Mureşan - portari; Cartaş 6 goluri (2 din 7m), Pîrvuţ 5, Mihalschi 5, Apipie 3, Dincă 1, Trif 1, Briscan 1, Chiper 1, Agrigoroaie 1, Varga 1 Antrenori: Florin Pera şi Bogdan Burcea.

Sâmbătă, în ziua a doua, prima echipă a României a depăşit clar, la 9 goluri, reprezentativa Ucrainei, realizând un joc bun, gustat de publicul spectator, în timp ce, surprinzător, echipa B a ţării noastre a pus serioase probleme Ungariei, care s-a impus la doar două goluri diferenţă, cu scorul de 32-30.

Ungaria-România B 32-30 (16-15)

Ungaria: Bulath 8 goluri, Redei-Soos 7, Gorbicz 6 (2 din 7m), Szabo 3, Kovacsics 3, Klivinyi 3, Hornyak 1, Szekeres 1

România B: Perianu 9 goluri (3 din 7m), Hotea 5, Apetrei 5, Varga 2, Pîrvuţ 2, Marin 2, Chiper 1, Iuganu 1, Apipie 1, Agrigoroaie 1, Mihalschi 1

Romania A - Ucraina 31-22 (17-10)

Romania A: Smedescu, Nichita, Ungureanu - portari; Geiger 8 goluri (4 din 7m), Meiroşu 6 (1 din 7m), Curea 5 (2 din 7m), Paraschiv 4, Manea 3, Pintea 2, Vadineanu 2, Babeanu 1, Mihalschi, Drutu, Cartas, Dinca, Buceschi. Antrenor: Gheorghe Tadici

Ucraina: Tymoshenkova, Parhomenko, Vlasenko - Managarova 9 goluri, Borschenko 6 (5 din 7m), Laiuk 2, Pidpalova 2, Glibko 2, Shutska 1. Antrenor: Leonid Ratner