România lui 2012 este una bolnavă şi nici nu se întrevăd semne de vindecare prea curând. Potrivit statisticilor recente, în prezent, în România avem aproape 100.000 de bolnavi de cancer şi peste 2 milioane de bolnavi de hepatita B sau C. De asemenea, aproape 1.000.000 de persoane au diabet, iar jumătate de milion suferă de boli de rinichi, scrie realitatea.net.
Dacă la nivel mondial cea mai frecventă boală cronică este cancerul pulmonar, în România cancerul mamar face ravagii. La cancerul de col uterin ocupăm un nedorit prim loc în Europa, în ceea ce priveşte mortalitatea suntem pe a doua poziţie ca incidenţă.
15 români din 100 suferă de boli cronice renale, potrivit cifrelor date publicităţii de Societatea Română de Nefrologie.
Peste 30% dintre adulţii români suferă de obezitate şi asta pentru că mâncăm dezordonat şi prost. În plus, un român din patru suferă din cauza problemelor de greutate, iar România se clasează în primele zece locuri în Europa privind numărul persoanelor supraponderale.
Mai îngrijorător este faptul că, în ultimii opt ani, numărul elevilor care suferă de obezitate s-a dublat.
Proasta informare, comoditatea şi lipsa banilor sunt cauzele principale pentru numărul mare de bolnavi cronic din România.
În plus, bolile aparatului circulator, tumorile canceroase, afecţiunile aparatului digestiv, accidentele şi bolile aparatului respirator reprezintă principalele cinci cauze de deces la nivel naţional, potrivit unui raport întocmit de Colegiul Medicilor din România.