Zăpezile nu au de gând să plece din România. Administraţia Naţională de Meteorologie a emis un cod roşu care vizează judeţele Brăila, Buzău, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa şi Tulcea.
În aceste zone, se vor semnala intensificări ale vântului, cu rafale de peste 85 km/h, ninsoare abundentă, zăpadă puternic viscolită şi troienită, vizibilitate redusă spre zero. Codul roşu este valabil până miercuri seară, la ora 22.
Până la ora 12, în toată zona avertizată, vântul şi ninsoarea au fost în intensificare progresivă. Foarte probabil, acest nou cod roşu va duce la extinderea stării de alertă.