Înaltă de 22 de metri, statuia ce-l va înfăţişa pe Iisus va fi ridicată, în luna august, pe vârful muntelui Gordon din comuna Lupeni, judeţul Harghita şi este construită din fier. Televiziunea Realitatea a prezentat imagini cu statuia gigantică.

Statuia, numită "Inima lui Iisus", îl înfăţişează pe Mântuitor cu braţele deschise. Capul, braţele deschise şi pelerina vor fi aşezate pe un cadru metalic de şapte etaje, înalt de 20 de metri, construit din fier galvanizat. Acestea sunt făcute din oţel inoxidabil, iar fundaţia din beton este deja turnată. Monumentul este opera artistului Zavaczky Walter, din Odorheiu Secuiesc.

"Costurile privind statuia Inima lui Iisus se ridică la suma de 200.000 de euro, suportate de Fundaţia Protemp şi de societăţile comerciale din zonă. Consiliul Local a participat la finanţarea lucrării cu suma de 100 de milioane de lei vechi", a precizat primarul comunei Lupeni, Albert Mátyás, pentru NewsIn.

Statuia uriaşă a lui Iisus va fi inaugurată în data de 21 august şi se vrea şi o replică a celebrei statui a lui Isus din Rio de Janeiro. Inaugurată în 1931, statuia din Rio are o înălţime de 39,6 metri, incluzând piedestatlul care are 9,5 metri. Cântăreşte 635 de tone.

"Statuia, înaltă de 22 de metri, va aminti de statuia uriaşă a lui Iisus din Rio de Janeiro şi va fi amplasată pe muntele Gordon, la o înălţime de 946 de metri, la poalele căruia se află satul Bisericani. În interiorul ei va exista o scară pe care vizitatorii vor putea urca până în vârful statuii, pentru a admira panorama, de la Odorhei până la Sovata", a mai declarat primarul comunei Lupeni, Albert Matyas.

Preşedintele Partidului România Mare, Corneliu Vadim Tudor, a declarat în luna iulie că vrea ca Muntele Tâmpa să aibă o statuie cu Iisus asemănătoare celei din Rio de Janeiro. De împlinirea visului său se va ocupa unul dintre arhitecţii Casei Poporului, Anca Petrescu. Liderul PRM va începe să adune bani din 2011, pentru finanţarea proiectului.