România va rămâne fără medalia de bronz câştigată la haltere de Gabriel Sîncrăian la Jocurile Olimpice de Vară de la Rio.

Sportivul a fost depistat pozitiv la testul antidoping, aşa că va trebui să returneze medalia. De asemenea, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român va trebui să plătească 100.000 de euro către Comitetul Internaţional Olimpic.

„Nu am primit nicio informaţie oficială. Nu mi-e teamă, nu am de ce să îmi fie teamă”, a declarat Sîncrăian pentru TVR.

Halterofilul român a concurat la categoria 85 kg şi a obţinut medalia de bronz cu nou record personal, de plus 20 de kilograme. Sportivul din Bistriţa a ajuns la şase kilograme de recordul mondial, performanţă cu care a s-a clasat pe locul 3. Sîncrăian a totalizat 390 kg, după 173 kg la stilul smuls şi 217 kg la aruncat.

Gazeta Sporturilor scrie că nu este prima dată când sportivul român pățește acest lucru. Sîncrăian a mai fost suspendat pentru dopaj în 2013.