Moment controversat, vineri seară, în prima emisiune din noua ediţie a show-ul "Românii au talent" de la Pro TV, unde două fete de 14 ani au impresionat juriul cu un mix de dans, gimnastică şi contorsionism.

Cele două tinere au executat un număr de gimnastică pe melodia "Just Give Me a Reason", cântată de Pink şi au reuşit să treacă mai departe în etapa următoare a concursului. Pe lângă aprecierile juriului, una dintre adolescente şi-a atras, însă, şi criticile Mihaelei Rădulescu.

"Dacă te pun pe cântar data viitoare şi nu ai cu cinci kilograme mai puţin nu mai treci de mine", i-a atras atenţia Mihaela uneia dintre concurente.

Replica a stârnit rumoare, atât în mediul online, care au criticat-o pe Rădulescu, cât şi în rândul juraţilor emisiunii.  "Mie nu mi s-a părut că fata este grasă. Momentul a fost bun şi asta este ceea ce mă interesează pe mine". Mihaela nu s-a lăsat mai prejos şi a ironizat-o pe solistă: "Ţie îţi plac dansatoarele grase? Lacul lebadelor pe 100 de kilograme pe picior! Nu merge, Andra, la gimnastică, e dans. Lumea te-a aplaudat. Reacţia ta a fost una pe placul publicului. Eu am părut aia rea. Este ca şi cum eu mi-aş da cu părerea despre muzică".

Potrivit ziarului Adevăul, cele două adolescente, Ştefana Oltean şi Crina Cătinean sunt din Bistriţa şi au 14 ani.

"Nu m-am simţit jignită, în gimnastică greutatea este importantă. Totuşi, cred că putea să îmi spună asta în culise, nu în sală, de faţă cu toată lumea. Asta a spus şi mama, că putea să nu fie atât de răutăcioasă şi îmi spună doar mie în particular. Mama a fost puţin deranjată de comentariile Mihaelei", a declarat, pentru sursa citată, Crina, fata criticată de vedetă. Cele două fete sun sportive de performanţă.