Să ştie toţi ca pe-un dat: această Roşie Montană, pe care hulpavi politicieni vomitaţi de noi în urne tricolore au vrut să o facă deşert sterp pentru vecie, va rămâne munte prin voinţa noastră, a celor care până acum am tăcut, înmărmuriţi de nesimţirea lor fără margini, şi va deveni simbol al deşteptării noastre din letargia civică! Nu voi sunteţi curajoşi, ci nouă ni se întâmplă să mai fim şi laşi.
Să nu vină cei din linia întâi, alde Pontaşovabăsescuantonescu, să ne spună poveşti cu despăgubiri în favoarea unor fitecine puşi pe căpătuială, aducători de deşert pestifer în mijlocul munţilor apăraţi cu preţul vieţii de câte-un Avram Iancu. Calculul lor e făcut pentru a şti de pe acum valoarea comisionului pentru trădarea de ţară şi nu pentru a aproviziona pierderi rezultate din neîncălcarea Constituţiei şi a legilor. Greşeala este a lor că nu s-au gândit cam cât ar vrea să fure, pentru a da legi şi mai strâmbe, poporul să ajungă la sapă de lemn iar ei să-l plângă pe plajele din Monaco.
Să nu vină nici cei din linia a doua, alde Iliescunăstasevosganian, să ne spună că poporul e prost şi că doar specialiştii ştiu să se pronunţe în privinţa viitorului acestei ţări şi a remodelării ei. Specialiştii lor s-au pronunţat în privinţa doctoratului în drept al lui Ponta şi am văzut că nesimţirea este fără margini şi ruşinea lipsă: zootehniştii au spus că e breaz, iar dreptautoriştii că a scris cu stânga, deci nici vorbă de plagiat, când el te ustură la ochi de atâta evidenţă. Care specialişti, monşer? Că voi vorbiţi despre distrugerea programată a Roşiei Montane fără să fiţi specialişti decât în proastă guvernare, hoţie şi mărire de impozite! Prostul satului ştie că, lăsaţi în voia voastră, nu vom mai vorbi de Transilvania, ci de Trans-sterilia.
Când o să vă sature Necuratul pe voi, ăştia toţi care din patru în patru ani ne vreţi binele? Voi, care l-aţi vinde încă o dată pe Iisus, măcar pentru comision, când o să înţelegeţi că ţara asta nu e moşia voastră şi poporul ei nu vă este dator cu nimic, decât, poate, cu trimiterea în groapa de steril a istoriei ? E nevoie de-o a treia forţă: şi va veni în curând!
Cătălin Popa
filozof