Campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal și-a desfășurat jocurile ultimei etape din turul competiției.

Desfășurate în perioada 26 noiembrie - 1 decembrie, partidele au consemnat în mare parte scoruri normale, cu respectarea calcului hârtiei. Au surprins doar scorurile în anumite jocuri. Astfel, liderul ierarhiei, Luceafărul Oradea a câștigat derby-ul de la Beiuș, cu CF Bihorul din localitate, dar scorul cu care a făcut-o poate fi un pic surprinzător, 4-0, după ce la pauză conducea ce 3-0. Trei goluri în această confruntare reușindu-le atacantul Constantin Roșu.

De asemenea, Crișul Sântandrei s-a impus acasă, în fața celor de la Viitorul Borș, dar maniera cu care a făcut-o poate surprinde, scor 8-0, după ce la pauză conducea cu 3-0. O triplă în acest joc a reușit-o E. Popa, în timp ce Morna și-a trecut în cont o dublă.

Alte victorii clare au reușit Crișul Aleșd, în deplasare, scor 5-2 cu CF Liberty, CSM Olimpia Salonta, 3-0 acasă cu Poiana Budureasa și FC Bihor II, tot 3-0, pe teren propriu, cu FC Universitatea Oradea.

La jumătatea campionatului, se poate constata că o echipă, Luceafărul Oradea scapă în învingătoare, fiind cea mai serioasă candidată la obținerea locului I, loc pe care-l ocupă detașat, cu 7 puncte peste ocupanta poziției secunde, FC Hidișel.

La subsol, CF Liberty este singura formație care în 15 etape nu a cucerit nici un punct.

Rezultatele și marcatorii etapei a XV-a (ultima a turului) din campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal:

CF Liberty Pomezeu - Crişul Aleşd   2-5

Marcatori: I. Şora 29, Rada 32 / Balogh 3, 30, Oduka 26, A. Varga 60, D. Varga 80

Crişul Sântandrei - Viitorul Borş   8-0

Marcatori: E. Popa 8, 73, 76, Şumălan 20, Fitero 45, Iambor 53, Morna 70, 86

FC Bihor II Oradea - FC Universitatea Oradea   3-0

Marcatori: V. Petricău 73, I. Ban 83, A. Petricău 90

1. Luceafărul        15     14     1       0       85-5  43

2. FC Hidişel        15     11     3       1       47-7  36

3. CSO Ştei                  15     10     3       2       34-13 33

4. Crișul Sântandrei        15     10     2       3       48-12 32