Colectarea selectivă duală a deşeurilor presupune ca fiecare orădean în parte să-şi separe acasă gunoaiele: într-o parte să strângă deşeurile menajere, adică fracţia umedă, iar într-alta deşeurile reciclabile, adică fracţia uscată.
Deşeuri care pot fi reciclate sunt hârtiile, cutiile de carton, PET-urile, cutiile de suc sau de bere, pungi de plastic care nu au conţinut produse de origine animală. Toate cu condiţia să nu fie unse sau îmbibate cu orice fel de substanţe. De pildă, cutiile de lapte, PET-urile de ulei sau paharele de iaurt nu sunt deşeuri reciclabile.
Un singur ambalaj murdar aruncat într-un sac cu reciclabile compromite întreaga cantitate de deşeuri, iar dacă nu este văzut nici de muncitorii de salubritate, se pot compromite toate deşeurile din maşina de colectare.
Totodată, pentru a optimiza capacitatea recipientelor de colectare a deşeurilor reciclabile, adică a pubelelor sau a sacilor galbeni, cutiile de carton, PET-urile, cutiile de suc sau de bere trebuie presate şi strivite. De asemenea, hârtia este bine să fie legată în pachete. PET-urile trebuie clătite cu apă înainte de a fi colectate.
Prin aderarea la Uniunea Europeană, România şi-a asumat obligaţia de a reduce anual cu 15% cantitatea de deşeuri depuse la halde, iar acest lucru se poate face doar prin colectarea reciclabilelor. Aceste deşeuri sunt apoi valorificate şi repuse în circuit.