Centrul de Transfuzii Slatina a trimis la Spitalul Judeţean din localitate sânge suspectat că ar fi infectat cu hepatită B, care a fost deja folosit la un pacient, scrie digi24.ro. Situaţia a fost semnalată chiar de Centrul de Transfuzii, iar Ministerul Sănătăţii analizează acum situaţia.
Andrei Iordache, directorul Spitalului Judeţean Slatina a declarat, la Digi24, că donatorul este suspectat că ar fi purtător al virusului hepatic B şi că sângele acestuia a fost deja transfuzat unui pacient. "Donatorul centrului este suspicionat cu un titlu crescut de virus hepatic B. Din păcate, suspiciunea a apărut foarte târziu. Noi am şi transfuzat sangele cel puţin unul pacient şi sperăm să nu fie infestat", a mai spus directorul spitalului.
"Pacientul a venit a venit la noi, e internat la secţia boli infectioase, i-am luat analizele şi aşteptăm să vedem dacă se confirmă sau nu" infectarea cu virusul hepatic B", a mai spus Andrei Iordache.