Desfăşurată la Deva, etapa finală a Campionatului Naţional de judo individual pentru cadeţi (under 18 ani) a consemnat evoluţii foarte bune pentru sportivii orădeni de la CS Crişul (antrenoare Olimpia Ianc) şi JC Liberty LPS Bihorul (antrenor Aurelian Fleisz). Aceştia au acumulat nu mai puţin de şapte medalii.

Principala performanţă a realizat-o Paula Canalaş (CS Crişul), care a devenit campioană naţională la categoria 63 kg. Paula şi-a învins toate adversarele, cucerind medalia de aur.

În finală, Paula a învins-o prin ippon pe Andrada Secrieru (U CSM Cluj-Napoca). Judoka orădeană a înregistrat, astfel, una dintre cele mai bune performanţe de până acum ale carierei sale.

La rândul său, judoka Luca Kunszabó (JC Liberty LPS Bihorul) a obţinut medalia de argint la categoria +90 kg, devenind vicecampion naţional.

Alţi cinci sportivi orădeni au încheiat pe locurile III, obţinând medalii de bronz: Daniela David (70 kg), Bianca Maghiar (+70 kg) şi Elvira Oros (52 kg), de la CS Crişul, respectiv Emad Atieh (46 kg) şi George Szalacsi (50 kg), de la JC Liberty LPS Bihorul. Judoka Bartha Marta (CS Crişul) s-a situat pe locul VII în cadrul categoriei 70 kg.