În ciuda faptului că autorităţile au susţinut nevinovăţia României în scandalul cu carnea de cal din Marea Britanie, Agenţia Naţională Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor a descoperit şi în ţara noastră carne de cal vândută ca fiind de vită.

Este vorba de un lot de aproximativ 100 de kilograme de carne de cal etichetată ca fiind de vită, descoperită într-un depozit din Bucureşti, de unde urma să ia drumul magazinelor.

Potrivit inspectorilor ANSVSA, carnea era etichetată greşit la un depozit din judeţul Alba, de unde era transportată în Bucureşti, şi era destinată doar comerţului intern. Drept urmare, susţin inspectorii, nu se poate face nicio legătură între cazul izolat din Ilfov şi situaţia din alte ţări membre ale Uniunii Europene.