Noi dezvăluiri în scandalul şpăgii de la Bacalaureat de la Liceul Dimitrie Bolintineanu din Bucureşti. Banii daţi de elevi pentru a aranja examenul au fost strânşi de o mamă din Comitetul Părinţilor, iar suma respectivă era mascată sub formă de "protocol". Banii erau ascunşi în şerveţele, pachetele de ţigări, reviste sau ziare care erau puse pe catedră.
Potrivit referatului procurorilor cu propunere de arestare, profesorului de religie de la liceu îi revenea sarcina de a colecta banii.
În acelaşi dosar apar şi o serie de interceptări telefonice reprezentând convorbiri purtate de directoarea de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", Vărzaru Costica, şi o inspectoare de ia ISMB, care se interesa de componenţa comisiei de Bacalaureat de la liceul pe care-l avea sub coordonare.
Distribuirea foilor cu rezolvările subiectelor se realiza de către Vărzaru Costica şi alţi profesori ai unităţii şcolare, care le înmânau elevilor sub pretextul filelor de ciorne.
Prin intermediul directoarei, banii strânşi ajungeau la supraveghetori sau la membrii comisiei de Bacalaureat.
Potrivit aceleiaşi surse, în urma unor percheziţii, banii au fost găsiţi într-un sertar al catedrei la care stătea comisia de BAC, înveliţi în şerveţele.