Premierul Victor Ponta a demis, luni, trei demnitari, printre care şi pe Ştefania Duminică, secretar de stat în Ministerul Educaţiei, dovedită că şi-a plagiat grosolan lucrarea de dizertaţie.

Plagiatul lui Duminică a fost scos la iveală în urma unei anchete jurnalistice şi a fost dovedit de Comisia de Etică a Universităţii Bucureşti. Conform Comisiei, lucrarea de dizertaţie a fostei secretare de stat era o "fotocopie", "un plagiat integral" după o lucrare cu acelaşi titlu din 2008.

Ponta i-a mai demis şi pe secretarul de stat Ovidiu Putura, de la Ministerul Justiţiei, şi pe şeful Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Cristian Nica.