O propunere legislativă semnată de 22 de parlamentari, prin care se interzice total fumatul în spaţiile pubice, a fost adoptată, miercuri, de plenul Senatului. Astfe, legea va ajunge la Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional, anunţă gandul.info.
Potrivit sursei citate, propunerea legislativă pentru modificarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun a fost votată de senatori cu 86 de voturi "pentru", 8 abţineri şi 30 de voturi împotrivă.
Legea a stârnit deja controverse şi discuţii contradictorii între parlamentari. "Am şi eu o întrebare, pentru dragii mei colegii care au votat mizeria asta de lege, pentru că nu poate să fie altceva. Ce se vor face dacă eu aduc o iniţiativă legislativă prin care interzic comercializarea băuturii? Nu consumul, comercializarea? Ce se fac dragii mei colegi dacă eu, din cauza ţigării, fac stare de sevraj şi de fiecare dată când e vot în plen, ora aia de vot final, şi trebuie să mă duc să fumez?", a spus senatorul PC Cristiana Anghel, opozant al acestei legi. "Nu ar fi o idee rea", i-a răspuns preşedintele de şedinţă, Cristian Dumitrescu (PSD), în aplauzele sălii.
Potrivit propunerii legislative, se interzice complet fumatul în spaţiul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, ale instituţiilor şi unităţilor de învăţământ, precum şi în unităţile sanitare de stat şi private.