Mult aşteptata finală a Cupei Mondiale s-a încheiat, aşa cum era de aşteptat, cu victoria Serbiei, care a învins Croaţia fără drept de apel, cu scorul de 13-7.

Sârbii au demonstrat că eşecul din primul meci din grupă, când croaţii s-au impus cu 10-8, nu i-a interesat, ci numai obiectivul, câştigarea Cupei Mondiale. Practic finala s-a jucat încă din primul sfert, la finele căruia sârbii conduceau cu 4-0.

Echipa plavă a continuat să menţină tempoul contând şi pe excelenta prestaţie a unuia dintre cei mai buni portari ai lumii, Slobodan Soro. Mai mult, în debutul sfertului trei, diferenţa a crescut la şase goluri şi avea să rămână aşa până la final.

Medaliile de bronz au revenit naţionalei Spaniei care, în finala mică, a depăşit Statele Unite cu scorul de 12-8. Cel mai bun portar a fost desemnat Slobodan Soro (Serbia), cel mai bun jucător - Vanja Udovicici (Serbia), în timp ce titlul de golgheter a revenit croatului Sandro Sukno.