Duminică, 20 septembrie 2020, între orele 8:00-13:30, la solicitarea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, se restricţionează circulaţia rutieră în faţa Catedralei Ortodoxe din Centrul Civic.
În acest interval vor fi deviate traseele liniilor de autobuz prezentate în continuare:
Linia 12
Numai pe sensul de deplasare spre Piaţa Unirii, traseul va fi deviat astfel: … - Muntele Găina - Dimitrie Cantemir - Piaţa Cetăţii - Mihail Kogălniceanu - Mihai Viteazul - Parcului - Independenţei - Piaţa Unirii, iar în continuare traseul va rămâne nemodificat până la staţia cap linie Kaufland Nufãrul.
Linia 13
Traseul acestei linii va fi următorul: … General Magheru - Piaţa 1 Decembrie - Parcului - Piaţa 1 Decembrie - Dimitrie Cantemir - Muntele Găina – Războieni – Seleuşului - Mareşal Averescu - General Magheru - …
Linia 15
Autobuzul liniei 15 va efectua cursele pe următorul traseu: Podgoria - Făcliei - Podul Constantin Prezan - Dragoş Vodă - Grădinarilor - Calea Clujului - Seleuşului - Războieni - Muntele Găina - D. Cantemir - Mihail Kogălniceanu - Piaţa 1 Decembrie - D. Cantemir - Muntele Găina - Războieni - Seleuşului - Dragoş Vodă - Podul Constantin Prezan - Făcliei-Podgoria.
Linia 16
Tronsonul deviat al linie 16 va fi următorul:
… - Mareşal Averescu - Piaţa 1 Decembrie – Parcului - Piaţa 1 Decembrie - Mihail Kogălniceanu - Mihai Viteazul - Piaţa 1 Decembrie - D. Cantemir - Muntele Găina - Războieni - Seleuşului - Dragoş Vodă - …
Linia 17
Traseul va fi deviat în ambele sensuri de circulaţie.
- Spre Velenţa: … - General Magheru - Piaţa 1 Decembrie - Parcului - Piaţa 1 Decembrie - D. Cantemir - Muntele Găina - Războieni.
- Spre Kaufland Calea Borşului: Războieni - Seleuşului - Mareşal Averescu - General Magheru, iar în continuare traseul va rămâne nemodificat.
Linia 20
Numai pe sensul de deplasare spre Auchan, traseul va fi deviat astfel: … - Dimitrie Cantemir - Piaţa Cetăţii - Mihail Kogălniceanu - Mihai Viteazul - Parcului - Independenţei - Piaţa Unirii - Tudor Vladimirescu, iar în continuare traseul va rămâne nemodificat până la staţia cap linie Auchan.
Linia 30
Traseul liniei 30 va fi deviat astfel:
…- Avram Iancu - Parcului - Independenţei - Tudor Vladimirescu - b-dul Decebal - Eroul Necunoscut - Olimpiadei - Berzei - Ştefan cel Mare, iar în continuare traseul rămâne nemodificat până la staţia cap linie Leroy Merlin.
Ĩn intervalul de timp prezentat, staţiile de autobuz Centrul Civic / Cec, Piaţa Emanuil Gojdu şi Poliţia Rutieră vor fi neoperaţionale.
Autobuzele care vor efectua curse pe traseele deviate vor opri în toate staţiile existente pe trasee.
OTL