41 de orădeni au susţinut, sâmbătă, testul Mensa, în prima sesiune de testări ţinută la Oradea de organizaţia cu acelaşi nume ce reuneşte cei mai inteligenţi oameni. Orădenii au dat testul într-o sală a Facultăţii de Ştiinţe, sub supravegherea membrilor Mensa România.
Majoritatea celor prezenţi la testare au fost bărbaţi tineri, cu vârste până în 40 de ani. Cel mai vârstnic "examinat" a fost un orădean de 68 de ani.
Testul a constat într-un set de 45 de întrebări şi e menit să dezvăluie coeficientul de inteligenţă al persoanei testate. Nivelul de inteligenţă se certifică într-un test Mensa prin întrebări anume create şi pe care, statistic, pot să le rezolve doar două procente din populaţia lumii.
Rezultatul obţinut la examinare va fi comunicat ulterior fiecărei persoane testate, iar dacă aceasta are un IQ de minim 132 de puncte este eligibilă să devină membru al organizaţiei. În prezent, şase orădeni fac parte din organizaţia Mensa România.