Creşterea numărului de persoane obeze a determinat autorităţile din Dubai să lanseze un program inedit pentru a stimula oamenii să piardă în greutate, scrie Mediafax.
Autorităţile vor oferi oamenilor un gram de aur pentru fiecare kilogram pierdut, pe parcursul a 30 de zile, informează Huffington Post. Participanţii trebuie să piardă minim două kilograme din greutate pentru a primi aurul.
Hussain Lootah, un oficial al statului, a declarat că nu există o limită a premiului, astfel încât oamenii sunt motivaţi să slăbească cât mai mult.
Planul face parte din caea mai recentă campanie a statului de a încuraja un stil de viaţă mai sănătos în Emiratele Arabe Unite.