Campania de vară în care orădenii au putut solicita colectarea deșeurilor voluminoase și periculoase de la domiciliu s-a încheiat săptămâna trecută. Peste 200 de orădeni au răspuns apelului lansat de Primăria Oradea în parteneriat cu RER Vest. 

Următoarea campanie este programată între 31 august - 11 septembrie. Însă, operatorul de salubritate le reamintește cetățenilor care doresc să se debaraseze de deșeuri atipice că o pot face pe toată durata anului la centrele cu aport voluntar (CAV). În Oradea sunt două asemenea centre, pe străzile Thurzó Sándor și Uzinelor, deschise de luni până sâmbătă, între orele 8 și 20. 

În zona metropolitană, CAV-urile sunt deschise după următorul program: luni - centrul de colectare din Ceica (destinat locuitorilor din Ceica, Drăgești și Sâmbăta); marți cel din Sântandrei (și pentru Girișu de Criș); miercuri în Tileagd (destinat și locuitorilor din Brusturi); joi în Oșorhei (inclusiv pentru Ineu), vineri în Sânmartin (și pentru Hidișelu de Sus).

Se preiau gratuit de la persoane fizice, pe baza actului de identitate, materiale textile, deșeuri periculoase, ambalaje metalice, obiecte de uz caznic, sticle, deșeuri electrice și electronice, lemn, deșeuri vegetale sau din construcții, în cantități limitate de regulamentele de salubritate în vigoare.

 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!