"Negocierile la Bechtel s-au încheiat. Contractul a fost reziliat în această seară. Suma pe care o datorăm, conform contractului pentru reziliere, este de 37,2 milioane euro, cu tot cu TVA", a spus ministrul miercuri seară, într-o emisiune la Realitatea TV.
Cele 37,2 milioane de euro sunt sume datorate pentru lucrări făcute de muncitorii de la Bechtel.
Contractul va fi desecretizat după ce se vor termina toate formalităţile, a mai spus Şova. "Ca sa putem ajunge la aceasta reziliere a trebuit să plătim şi oalele sparte făcute de Anca Boagiu. Dna Boagiu ne-a lăsat şi 50 de milioane de euro datorie pentru Bechtel. Ca să putem intra în această reziliere, primul pas, ca să demonstrăm buna credinţă, profesionalism, normalitate într-o relaţie contractuală, a trebuit să plătim datoria din 2011 a dnei Boagiu, lăsată pentru Guvernul Ponta. Am plătit noi 50 de milioane de euro în luna aprilie, că să putem avea aceste discuţii şi aceste negocieri", a declarat ministrul.