Halucinant! După ce a sesizat Poliţia că în Cetatea lui Menumorut de la Biharia primăriţa Nagy Gizela sapă şanţuri ilegal, ca să-şi tragă curent pentru Zilele Comunei, şeful Direcţiei de Cultură şi Patrimoniu, Lucian Silaghi, a dat-o la întors.
Deşi săpăturile trebuiau făcute, cum cere legea, cu autorizarea arheologilor, şi nu există nicio garanţie că prin săpăturile ad-hoc nu s-au pierdut vestigii importante!
Află cum s-a gândit să "rezolve" problema, pe www.bihorel.ro!