Spania s-a aflat în atac aproape pe toată durata partidei pe care a jucat-o miercuri seara cu Germania, în cea de-a doua semifinală a Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud. Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul Barcelonei, Carles Puyol în minutul 73, care a reluat cu capul o centrare venită de pe partea stângă de la Xavi.

La scorul de 1-0 pentru spanioli, nemţii au forţat atacul, însă, fără succes. Ibericii au ratat o şansă importantă de 2-0 în minutul 83 prin Pedro, care, scăpat singur cu portarul, a întârziat şutul, stârnind nemulţumirea antrenorului Vicente Del Bosque.

Fluierul final al meciului dintre selecţionatele Spaniei şi Germaniei a venit în minutul 4 de prelungiri, iar echipa ibericilor s-a calificat în premieră în finala unui Campionat Mondial.

Naţionala Spaniei va juca finala Cupei Mondiale 2010 cu selecţionata Olandei, duminică, pe stadionul "Soccer City" din Johannesburg.