Sportivii de la LPS-Champions Oradea s-au întors cu 11 medalii de la întrecerile concursului internaţional de judo dotat cu Cupa Nordului, care s-a desfăşurat la Baia Mare în perioada 15-16 octombrie.

Competiţia, ajunsă la ediţia a 18-a, a reunit la start 285 de sportivi proveniţi de la 27 de cluburi din trei ţări, România, Ucraina şi Republica Moldova.

Orădenii de la LPS-Champions, antrenaţi de Alexandru Goncearenco, Andreea Mateaş şi Olimpia Ianc, au reuşit să se remarce prin cele 11 clasări pe podium, dintre care una a fost pe cea mai înaltă treaptă, cinci pe locul II şi tot cinci pe locul III.

Cel mai bun rezultat l-a obţinut Carina Strava, care, la categoria 52 kg U13, a ocupat primul loc.

Pe locul II s-au situat: Clara Bejan (la 28 kg U13), Vanessa Rogojan (32 kg U13), Sofia Ciloş (44 kg U13), Răzvan Gherman (la 30 kg U13) ŞI Georgiana Popa (la 63 kg U18).

Pe locul III şi în posesia medaliilor de bronz au intrat: Andrei Paraschiv (la categoria 55 kg U13), Beatrice Buşanu (48 kg U15), Alexandra Cîmpan (57 kg U15), Ciprian Buşanu (55 kg U15) şi Patric Herlaş (la 73 kg U15).

Aproape de podium, dar pe locul 5, s-au clasat şi: Eduard Bejan, Ianis Fazekas şi Dominik Bondar.