Înotătorul român David Popovici, în vârstă de numai 17 ani, continuă să impresioneze. Cel mai recent, duminică seară, acesta a doborât recordul la proba de 200 metri, în cadrul Campionatelor Mondiale de Înot care se desfășoară la Budapesta.

În semifinală, David Popovici a avut o prestaţie remarcabilă şi a terminat proba cel mai rapid, în 1.44.40.

Timpul reprezintă un record mondial de juniori, a anunţat ulterior Federaţia Internaţională de Nataţie (FINA).

Precedentul record la această categorie a fost înotătorul sud-coreean Hwang Sun-woo, care în 2021 a terminat proba în 1.44.62, notează DigiSport.ro.

David Popovici va concura în finala competiţiei, la proba 200 metri liber, luni, de la ora 20.

Acesta este ultimul an de juniorat pentru sportivul român.

Tot luni va concura pentru medalie, dar în proba de 100 de metri spate şi Robert Glinţă, care s-a calificat cu al optulea timp la general, 53:00, din semifinală. Sportivul de 25 de ani a realizat al optulea timp al semifinalelor, ultimul care asigură loc în finală.

La Campionatele Mondiale de înot, România are un bilanţ de două medalii de aur, una de argint şi şase de bronz. Cuceritorii titlurilor mondiale au fost Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001), notează agenţia de ştiri Agerpres.