O persoană a murit și alte patru au fost rănite, ajungând la spital, în urma accidentului devastator produs luni dimineață pe DN 76, dintre Pocola și Răbăgani. Cel mai grav a fost rănită o orădeancă de 58 de ani care a fost resuscitată de două ori încă înainte să ajungă la spital.
Potrivit dr. Mircea Uiorean, de la UPU-SMURD, cele patru victime care au ajuns la Unitatea de Primire a Urgențelor de la Spitalul Județean din Oradea sunt, la ora publicării acestei știri, în curs de investigare.
O tânără de 18 ani din Tulcea are leziuni de gravitate mică spre medie, contuzii escoriații și cel mai probabil nu va rămâne internată.
Răni mai serioase are o femeie de 43 de ani, tot din Tulcea, care a suferit traumatisme cranio-cerebral și cranio-facial, cu plăgi delabrante (mai complexe) și contuzii la nivelul membrelor. „Aceasta este acum sub tratament medical și chirurgical și se va lua o decizie dacă va fi internată în una dintre secțiile spitalului”, a precizat dr. Uiorean.
Celelalte două victime, în stare și mai gravă, sunt din Oradea.
Este vorba despre un bărbat în vârstă de 57, care are răni de gravitate medie și mare: traumatism cranio-cerebral, cranio-facial, fracturi costale și traumatism abdominal, urmând să fie internat în spital.
Cel mai grav a fost rănită o orădeancă în vârstă de 58 de ani, care a fost resuscitată de medici de două ori, înainte să ajungă la UPU.
„Pacienta este profund instabilă și colegii mei se luptă să o salveze. Este în stare comatoasă, asistată respirator și din punct de vedere hemodinamic, cu traumatism cranian sever și traumatisme abdominal și toracic”, a mai precizat dr. Uiorean.
UPDATE ora 15.10: Orădeanca grav rănită a murit
Din păcate, orădeanca aflată în stare foarte gravă nu a mai putut fi salvată.
„Pacienta a decedat. Avea leziuni foarte grave, politraumatisme, fracturi multiple în toate zonele corpului. A făcut multiple stopuri cardio-respiratorii, iar ultimul nu a mai putut fi resuscitat”, a declarat BIHOREANULUI dr. Mircea Uiorean, de la UPU-SMURD.
Așa cum BIHOREANUL a mai arătat, un bărbat a murit pe loc în urma accidentului.
Evenimentul s-a produs înainte de ora 10, două persoane rămânând încarcerate.
Cauzele sunt în curs de investigare.
UPDATE, ora 16.45: Încă o victimă a ajuns la spital
Un bărbat de 51 de ani din Oradea, care a ajuns mai târziu la UPU, va rămâne și el internat.
„Are fracturi costale și leziuni la coloană, de gravitate medie, și va rămâne internat”, a declarat BIHOREANULUI dr. Uiorean.
Primele concluzii ale polițiștilor arată că tragedia s-a produs după ce o șoferiță din Oradea, care a și decedat în accident, nu a adaptat viteza la condițiile de drum.
Detalii, în articolul „Cum s-a petrecut accidentul de pe Dealul Bitii, soldat cu doi morți și patru răniți”