Campioana Steaua Bucureşti a câştigat Supercupa României-Timişoreana, după ce a învins, miercuri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu scorul de 3-0 (3-0), deţinătoarea Cupei României, Petrolul Ploieşti.
Trofeul a fost înmânat fotbaliştilor de Miodrag Belodedici, gest urmat de o explozie de bucurie în rândul steliştilor. Fotbaliştii au făcut turul stadionului, ducând Supercupa României şi la fani.
De asemenea, tehnicianul Cosmin Olăroiu i-a înmânat un premiu pentru fair-play în stagiunea precedentă actualului antrenor al Stelei, Laurenţiu Reghecampf.
Cel mai bun jucător al meciului a fost desemnat stelistul Mihai Pintilii.
Golurile au fost marcate de Nikolici '21, Szukala '32 şi Pintilii '41.
Înainte de începerea partidei, trupa Mandinga a susţinut un minirecital. De asemenea, pe Arena Naţională s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului oficial FRF Mircea Mihail şi a suporterului care a decedat miercuri, după ce a căzut din trenul care aducea galeria Petrolului la Bucureşti. Jucătorii echipei prahovene au evoluat cu banderole negre la braţul drept.
Tehnicianul echipei Petrolul, Cosmin Contra, suspendat, a urmărit meciul din tribună.
Fanii Petrolului nu şi-au încurajat echipa în primele cinci minute, după care au încercat să realizeze o coregrafie 3D care însă nu le-a reuşit. Pe bannerul pe care fanii au vrut să îl ridice era desenat un arcaş îmbrăcat cu tricolul Petrolului, care trăgea la ţintă, iar în mijloc se afla Supercupa României. Pe acelaşi desen se afla o altă ţintă, mai mică, cu o săgeată care lovise mijlocul şi care susţinea Cupa României.
Suporterii ploieşteni au mai afişat următoarele bannere: "O nouă ţintă... Un nou asalt... Un vis mai vechi", "Războinicul v-a $ăsat. Coregrafii = curi€rat" (n.r. - referire la coregrafia de la ultimul meci al Stelei din sezonul trecut, la care o firmă de curierat rapid a plătit toată coregrafia pe întreg stadionul).
Fanii Stelei au afişat bannere adresate suporterilor prahoveni: "Formatul 3D al coregrafiei e făcut din bugetul primăriei", "În genunchi la primărie vorbiţi de coregrafie", "În curand veţi fi un simplu cartier din Capitală, pe care o înjuraţi cu atâta boală".
La meci au asistat 29.459 spectatori, între care şi aproximativ 5.000 de fani ploieşteni. În tribune s-au aflat şi premierul Victor Ponta, tehnicianul Cosmin Olăroiu şi fostul internaţional Gino Iorgulescu.
Aceasta este a şasea Supercupă câştigată de Steaua Bucureşti.